Najczęstsze problemy zgłaszane przez pacjentów


  • uczucie piasku pod powiekami
  • przekrwienie i zaczerwienienie oczu
  • ostry ból
  • światłowstręt i pieczenie
  • łzawienie
  • wydzielina z oka

Objawy te świadczą o schorzeniach oczu. Odwiedź nasz gabinet okulistyczny. Nie lecz się sam.


Najczęstsze pytania zadawane przez pacjentów:

 

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Jest to uzależnione od rodzaju dobranych soczewek kontaktowych, sposobu ich użytkowania oraz warunków zewnętrznych w jakich są noszone. Jest też wiele innych czynników, o których poinformuje Cię nasz lekarz okulista.

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Nie powinno się spać w soczewkach kontaktowych. Wyjątkiem są soczewki kontaktowe do przedłużonego noszenia (np. Pure Vision firmy B&L, Night&Day firmy Ciba Vision).

Czy można uprawiać sporty w soczewkach kontaktowych?

Przydatność soczewek kontaktowych sprawdza się szczególnie podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Pamiętaj jednak o dodatkowej ochronie oka podczas uprawiania sportów wodnych, kolarstwa, sportów motorowych i motorowodnych, spadochroniarstwa i narciarstwa.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Do tego celu służą systemy pielęgnacyjne dobrane do rodzaju soczewek kontaktowych oraz pojemniczki, które należy zmieniać na nowe, czyste. Szczegóły w naszym salonie optycznym.

 

Jak często kontrolować oczy, gdy noszone są soczewki kontaktowe?

Minimum co 6 miesięcy. Każda zmiana soczewek musi być poprzedzona badaniem okulistycznym a w szczególnych przypadkach okulista wyznaczy Ci indywidualny harmonogram wizyt.

 

Jaki jest skuteczny sposób na drgające oko?

Występujące kilka razy dziennie drganie jednego z oczu, popękane naczyńka, praca przed komputerem i dość intensywne treningi sportowe. Takim objawom towarzyszy ogólny dyskomfort. Drganie oczu jest tikiem, ewentualnie wynika z zaburzenia elektrolitowego. Pierwiastkami najczęściej dającymi takie objawy są magnez i potas. Natomiast pękanie naczynek może wynikać z przemęczenia, zaburzenia filmu łzowego, nieskorygowanej wady wzroku, zwiększonej "kruchości" naczyń, nadciśnienia tętniczego i innych. W takich sytuacjach należy więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek i zastosować preparat nawilżający do oczu (sztuczne łzy). Jeśli nie przyniesie to natychmiastowej poprawy należy skonsultować się okulistycznie.

Czy możliwe jest usnięcie astygmatyzmu w wieku 50 lat?

Korekcja okularowa lub za pomocą soczewek kontaktowych jest jak najbardziej możliwa. Leczenie operacyjne według opracowań wieloośrodkowych wykonuje się raczej wcześniej.

Jak objawia się zapalenie spojówek i jak można łagodzić jego objawy?

Zapalenie spojówek to najczęstsza choroba oczu z charakterystycznym uczuciem swędzenia, pieczenia, łzawienia i światłowstrętu. Pacjenci cierpiący na zapalenie spojówek skarżą się na: zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie, kłucie, uczucie ciała obcego w oku czy też piasku pod powiekami, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejenie rzęs i powiek rano po przebudzeniu.
Objawy te występują w różnym stopniu nasilenia, w zależności od typu zapalenia i czasu trwania choroby.
Objawy zapalenia spojówek można łagodzić samodzielnie używając kropli do oczu zawierających np. chlorowodorek tetryzoliny (np. Starazolin), który obkurcza naczynia krwionośne i likwiduje przekrwienie. Jeśli objawy choroby nie ustąpią po kilku dniach, pacjent powinien zgłosić się do lekarza okulisty.

Czy bez wady wzroku można nosić kolorowe szkła kontaktowe?

Istnieją pewne przeciwskazania do noszenia kolorowych szkieł kontaktowych bez wady wzroku. Są to niektóre choroby przedniego odcinka oka, nieleczone zaburzenia filmu łzowego itp. Przed kupnem i stosowaniem takich soczewek należy zbadać się okulistycznie.

Co to jest suche oko?

Zespół suchego oka jest często występującym schorzeniem oczu. Polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, na skutek czego złuszczeniu ulega nabłonek gałki ocznej. W konsekwencji, zarówno rogówka, jak i spojówka stają się bardziej podatne na zakażenia drobnoustrojami, jak i wpływ czynników drażniących.  Suche powietrze, przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie, z klimatyzacją czy długie wpatrywanie się w monitor komputera może nasilać parowanie łez.

Długotrwała praca przy komputerze, a pieczenie oczu?

Przy pieczeniu oczu przy długotrwałej pracy przy komputerze, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest tzw. zespół suchego oka - proszę spróbować zastosować preparat sztucznych łez, najlepiej żelujący. Nie zwalnia to jednak przed Pana przed profilaktycznym badaniem okulistycznym (wskazane wykonanie testu Schirmera, ocena w biomikroskopie, badanie dna oka).

Jęczmień, a noszenie soczewek kontaktowych?

Najpewniejszy sposób leczenia jest zalecany przez okulistę po badaniu. "Domowe" sposoby walki z jęczmieniem mówią o rozgrzewających kompresach, masażu i przemywaniu np. szamponem dla dzieci (ze względu na właściwość nieszczypania w oczy). Odradzam stosowanie soczewek w trakcie czynnego procesu zapalnego.

Jakie są objawy męt ciała szklistego?

Męty ciała szklistego polegają na powstawaniu konglomeratów włókien kolagenowych. Występują praktycznie u prawie wszystkich ludzi. Jeśli nie utrudniają procesu widzenia, nie są traktowane jako choroba sensu stricto. Tym niemniej istnieją farmakologiczne metody leczenia (np. Vitreolent), laserowe i chirurgiczne (najbardziej radykalne - polegające na usunięciu ciała szklistego). Praktyka jednak pokazuje, że najprościej (pod warunkiem, że nie są one szczególnie uciążliwe) pokochać swoje męty.

Soczewki kontaktowe - jednodniowe, czy tygodniowe?

Najlepsze według mnie są soczewki jednodniowe - najbardziej higieniczne. Istnieją tez soczewki do stosowania przez dłuższy okres czasu, a nawet takie których można nie zdejmować przed snem. Producent zapewnia o ich bezpieczeństwie. Uważam jednak, ze na początek, zanim oczy przyzwyczaja sie do tego typu korekcji, a Pan nauczy sie prawidłowo ja stosować, należy zacząć od stosowania soczewek o krótkim okresie używania.

Co zrobić, kiedy soczewki kontaktowe przeszkadzają?

Najczęstsze przyczyny dyskomfortu: uszkodzona, zanieczyszczona lub źle założona soczewka kontaktowa, przekroczony czas eksploatacji. Wtedy należy skontaktować się z naszym lekarzem okulistą, który rozwiąże Twój problem.


Czy czerwone pęknięcia na oku są powodem do niepokoju?

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Jeśli nastąpiła na skutek przemęczenia narządu wzroku może sama ustąpić. Sugeruję wizytę u okulisty - jeśli do samoistnego wyleczenia nie dojdzie oraz
suplementację witaminą C (zmniejsza kruchość naczyń).

Jakie czynniki podrażniają oko?

Występuje wiele czynników drażniących ludzkie oko. Jedne z nich podrażniają bardziej, inne mniej, a wszystko zależne jest głównie od indywidualnej wrażliwości konkretnej osoby.
Do najczęściej drażniących czynników można zaliczyć: kurz, dym, promienie słoneczne, wiatr, chlorowaną wodę, klimatyzację, soczewki kontaktowe, długotrwałą pracę przy monitorze komputera czy wielogodzinne oglądanie telewizji.

Czy krople do oczu można stosować codziennie?

Krople do oczu stosuje się różnie w zależności od rodzaju substancji czynnych i pomocniczych w nich zawartych. Krople - "sztuczne łzy", płyny do płukania oczu zawierających sól fizjologiczną (np. Oftarinol) można stosować codziennie, pozostałe krople stosowane są doraźnie i zazwyczaj wtedy, gdy objawy nie ustępują po kilku dniach, zalecana jest wizyta u lekarza okulisty.

Czy dzieci mogą stosować szkła kontaktowe?

Szkła kontaktowe mogą być stosowane u dzieci (w zależnosci od wieku) - oczywiście przy zalożeniu elementarnych zasad edukacji i higieny ich używania. Warunkiem koniecznym jest prawidłowe nawilżenie powierzchni oka (najlepiej w sposób naturalny, ewentualnie suplementacja preparatami sztucznych łez) - w przeciwnym wypadku moze dojść do znacznych powikłań. Istnieje możliwość operacyjnej rekonstrukcji kanalików łzowych - jeśli problem ich niedrożności wciąż powraca może warto rozważyc taką opcję.

Czy krople można używać bezpośrednio na soczewkę kontaktową?

Jeśli produkt z grupy "sztucznych łez" nie zawiera środków konserwujących (substancji zabezpieczających krople przed rozwojem flory bakteryjnej) można go zakrapiać bezpośrednio na soczewkę kontaktową.

Co to jest alergiczne sezonowe zapalenie spojówek?

Alergiczne sezonowe zapalenie spojówek, towarzyszy zwykle katarowi siennemu, czy całorocznemu alergicznemu nieżytowi nosa. Jest wyzwalane przez alergeny występujące w powietrzu. Mogą to być pyłki drzew, kwiatów, chwastów, zarodniki pleśni, sierść zwierząt. Pacjenci skarżą się na objawy te same co przy zwykłym zapaleniu spojówek, czyli na świąd, łzawienie, zaczerwienienie, obrzęk spojówek i powiek.
Objawy te mają z reguły ostry i przemijający przebieg. Leczenie skierowane jest na wyeliminowaniu alergenów. Przekrwienie oczu, świąd czy łzawienie znoszą krople do oczu zawierające chlorowodorek tetryzoliny (np. Starazolin).

Jak długo można stosować krople do oczu po otwarciu opakowania?

Większość kropli do oczu po otwarciu ma miesięczny termin ważności - krople te zawierają wspomniane wyżej substancje konserwujące.

Co to jest syndrom "biurowego oka"?


Syndrom oka biurowego (office eye syndrom) jest nowym pojęciem. Termin ten powstał po zaobserwowaniu coraz częściej występujących dolegliwości suchego oka u młodych, zdrowych osób, spędzających dużo czasu w pomieszczeniach biurowych.
Na syndrom ten mają wpływ takie czynniki drażniące jak: klimatyzacja, centralne ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza (w tym dym papierosowy), rodzaj monitora komputerowego, czas pracy przed monitorem, rodzaj oświetlenia.

Ile razy na minutę mrugamy?

Człowiek mruga średnio 1-2 razy na 10 sekund, a każde mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Oznacza to, że w ciągu 12-godzinnego dnia mrugamy łącznie około 12 000 razy co stanowi 25 minut.

Czy soczewki kontaktowe można nosić przez całe życie?

Soczewki kontaktowe są zakładane bezpośrednio na gałkę oczną - stąd nazwa "kontaktowe". Wynalazek ten zawdzięczamy czeskiemu profesorowi Ottowi Wichterle który w latach 60. ubiegłego wieku odkrył materiał hydrożelowy wykorzystywany w produkcji miękkich soczewek kontaktowych. Stałe prace prowadzone nad udoskonaleniem fizykochemicznym i technologicznym spowodowały ciągle rosnącą popularność tego typu korekcji wad wzroku.
Wśród wielu niezaprzeczalnych zalet (wygoda, efekt kosmetyczny, szersza możliwość uprawiania sportów, lepsza ostrość wzroku przy dużej krótkowzroczności - na siatkówce oka dają większy obraz niż szkła okularowe) istnieją także wady. Przede wszystkim wymagają znacznie większej pielęgnacji - zwłaszcza zmierzającej do pozbycia się białka osadzającego się na soczewce (specjalne płyny) oraz niosą zwiększone ryzyko niedotlenienia rogówki i ewentualnych powikłań spojówkowych (alergiczne zapalenie spojówek, olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek) i rogówkowych (obrzęk nabłonka, unaczynienie rogówki, jałowe nacieki rogówkowe, zapalenie rogówki, zmiana kształtu rogówki). Dlatego w produkcji soczewek miękkich oprócz hydrożeli (uwodnionych polimerów) stosuje się silikonohydrożele, charakteryzujące się około 5 do 10 krotnie większą przepuszczalnością dla tlenu, dające mniej objawów suchości oka. Regularna kontrola (w tym wypadku co pół roku jest OK) u swojego lekarza, odpowiednia higiena soczewek (ściąganie ich na odpoczynek nocny, odbiałczanie) oraz stosowanie w razie konieczności tzw. "nawilżaczy" (np. Oftarinol) w dużym stopniu ogranicza ryzyko powikłań umożliwiając wieloletnie, bezstresowe stosowanie soczewek kontaktowych. W przypadku ustabilizowanej, niepogłębiającej się wady wzroku, po konsultacji z Pani okulistą, być może warto rozważyć ewentualną korekcję krzywizny rogówki metodą laserową.

Czy Oftarinol mogę stosować nie zdejmując soczewek kontaktowych?

Oftarinol jest wodnym roztworem soli kuchennej w fizjologicznym stężeniu. Nie zawiera substancji konserwujących. Jako taki może być stosowany bez uprzedniego zdejmowania soczewek (np. przy podrażnieniu oka wywołanym długotrwałym przebywaniem w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu). Może być także stosowany po zdjęciu soczewek kontaktowych - wtedy jego działanie polega również na wypłukiwaniu ewentualnych osadów zgromadzonych pod powierzchnią soczewki.

Czy podczas noszenia są wyczuwalne w oku, jeśli tak, jakie jest to uczucie?

Uczucie obecności "ciała obcego" pojawić się może praktycznie tylko na początku stosowania tego typu korekcji. Po kilku dniach stosowania (a zwłaszcza samego zakładania i zdejmowania "kontaktów") są z reguły tak dobrze tolerowane przez pacjentów, że nawet o ich obecności zapominają. Oczywiście, w przypadku nadwrażliwości należy przerwać ich stosowanie i skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czy mogą być jakieś skutki zaśnięcia z założonymi szkłami (często zasypiam przed TV)?

Jakkolwiek nowoczesne soczewki kontaktowe są w dużym stopniu przepuszczalne dla tlenu, nie należy w nich spać. Jeśli o tym zapomnimy, lepiej na 24 godziny zrezygnować z ich założenia.

Czy szkła kontaktowe są widoczne dla innych?

Tylko bardzo wprawne oko obserwatora, i to z małej odległości może zauważyć obecność prawidłowo dobranej soczewki kontaktowej.

Chciałabym zmienić kolor oczu. Jakie soczewki powinnam wybrać? Czy mogą one mieć jakiś negatywny wpłw? Nie noszę okularów ani szkieł i soczewek.

Soczewki kontaktowe są produktami bezpiecznymi i jako takie, przy prawidłowej ich higienie, raczej nie wywołują schorzeń. Zdarzają się reakcje nietolerancji szkieł kontaktowych; nie są to jednak częste przypadki. Skoro nie musi Pani stosować korekcji wady wzroku, może jednak polubić własny kolor oczu? :-)
Jeśli jednak nie, renomowane salony optyczne oferują pełen wachlarz soczewek kontaktowych, w tym również kosmetycznych. Najlepiej, gdy ewentualny zakup pierwszej pary zaplanuje Pani w salonie jednej z większych sieci salonów optycznych, gdzie na miejscu uzyska Pani wszystkie niezbędne informacje i środki do pielęgnacji szkieł kontaktowych.

Czy po urazie oko łatwo się goi?

Parę tygodni temu uszkodziłem sobie rogówkę przez otarcie o gałązkę drzewka, prawie dwa tyg. trwało gojenie. Dziś po sporym już upływie czasu, ból, łzawienie itp objawy ustąpiły, natomiast nie odzyskałem ostrości widzenia. Czy ostrość widzenia powróci, czy może konieczne jest wykonanie jakiegoś zabiegu?
Urazy materią organiczna mają tą niedobrą ceche, że bardzo długo ulegają wygojeniu. Radzę wybrać się do okulisty który po badaniu prawdopodobnie zaleci leki nawilżające (np. Oftarinol), specjalne żele przyspieszające regenerację rogówki. Zabieg operacyjny w takich wypadkach raczej nie jest zalecany.

Jakie są powody asymetrii gałek ocznych?

Jeśli asymetria pojawiła się niedawno może mieć wiele przyczyn. Przyczyną może być uraz, porażenie w obrębie nerwów zaopatrujących oczodół, zmiany zapalne i inne. Należy udać się od okulisty, który wykona badania obrazowe (usg, rtg lub tk). To powinno wyjaśnić przyczynę.

Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami na białku oka?

Jeśli jest to następstwo przemęczenia oczu najczęściej wystarczy dobry odpoczynek. Jeśli uraz - konieczna jest wizyta u okulisty. Jeśli sytuacja się powtarza - również wizyta u lekarza + wit. C i ewentualnie krople z grupy sympatykomimetykow - np. Sternazolin (jeśli po badaniu lekarz nie zaleci inaczej).

Które soczewki są lepsze: jednodniowe czy tygodniowe, w których można spać?

Najlepsze są soczewki jednodniowe - najbardziej higieniczne. Istnieją też soczewki do stosowania przez dłuższy okres czasu, a nawet takie, których można nie zdejmowac przed snem. Producent zapewnia o ich bezpieczeństwie. Uważam jednak, że na początek, zanim oczy przyzwyczają się do tego typu korekcji, a Pan nauczy sie prawidłowo je stosować, należy zacząć od stosowania soczewek o krótkim okresie używania.

Czy są na rynku preparaty na "suche oko" dostępne w innej formie niż krople?

Suche oko jest zespołem chorobowym, dotyczącym powierzchni gałki ocznej i dlatego najlepszym rozwiązaniem, a zarazem najprostszym, jest miejscowe stosowanie kropli. Dodatkowo istnieją preparaty w kroplach, które w miejscu działania wykazują zwiększone możliwości adhezyjne i chronią gałkę oczną dłużej. Oczywiście każda metoda nawilżania oczu i aparatu ochronnego oczu jest polecana, ja jednak preferuję preparaty w kroplach. Fizjologicznym roztworem soli kuchennej do przemywania oczu jest np. Oftarinol.

Co to jest astygmatyzm?

Mam 28 lat, od drugiej klasy szkoły podstawowej noszę okulary. Moja wada wzroku jest wrodzona, słabo widze na prawe oko. Czy ta dolegliwość może być przyczyną trudności zauważania szczegółów i skupienia się na nich? Ta wada uniemożliwia mi zaliczenie badań psychotechnicznych, potrzebnych do pracy. Czy moją wade wzroku można nazwać astygmatyzmem?
Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki w prostopadłych osiach. Zdalnie, za pośrednictwem Internetu, bez zbadania, nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy pańska wada wzroku jest wadą sferyczną czy niezbornościową (lub mieszaną).

 

"Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy "

Jose Saramago

 

 
gotoprzych